Proiectul de restaurare și punere în valoare a Castrului Roman de la Turda se apropie de final.
![](https://www.monitorultransilvan.ro/wp-content/uploads/2024/02/RML_0021-1-1024x683.jpg)
După finalizarea lucrărilor, Castrul Roman Potaissa, alături de celebra Salină, va contribui la consolidarea prestigiului orașului nostru în domeniul turismului cultural și istoric.
Cu o istorie remarcabilă și bine conservată, ruinele Castrului Roman Potaissa oferă o fereastră fascinantă asupra vieții din antichitate. Aceste vestigii, puse în valoare cu ajutorul iluminatului ambiental și al unei structuri moderne, vor fascina și impresiona turiștii din întreaga lume, oferindu-le o experiență de neuitat.
„Adăugăm în palmaresul Turzii un nou obiectiv turistic care, alături de Salină, va pune municipiul nostru pe harta turismului internațional. Cu o istorie bogată și fascinantă, ruinele bine conservate oferă imagini asupra trecutului și a vieții de atunci. Odată ce va fi pus în circuitul turistic, Castrul Roman Potaissa va oferi oportunități unice de a explora istoria și cultura daco-romană.” Primarul municipiului Turda Cristian Matei.
Această inițiativă va oferi turiștilor șansa de a explora poveștile trecutului contribuind la promovarea și valorificarea patrimoniului cultural.